20 let
Galerie ART Chrudim

 

 


Pravoslav Rada


 


 

 

Jeden z klasiků českého výtvarného umění, jehož doma i ve světě oceňované originální dílo čeká po zásluze na další zhodnocení.

Pravoslav Rada se narodil 14. října 1923 v Železném Brodě, zemřel 23. dubna 2011 v Praze.
V letech 1939–1943 studoval na Vyšší průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích v Podkrkonoší, ve studiu pokračoval v letech 1943 až 1949 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesorů J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta. Zde uzavřel v letech 1958 – 60 studia aspiranturou. V roce 1947 obdržel roční stipendium dánské vlády. Studoval na Kodaňské uměleckoprůmyslové škole a pracoval v dílně Nathalie Krebs. V letech 1968–69 přednášel na Southern Connecticut State College v New Haven USA.

Pravoslav Rada, klasik české keramiky, se celoživotně zabýval především ateliérovou tvorbou figurálních plastik: zvířecích (ryby, kočky a ptáci), bájných (elfové, andělé i archandělé) a lidských. Radovo rozsáhlé a různorodé dílo v sobě nese vtip, nadsázku, drobnou ironii, nadhled i moudré zamyšlení.

Autor používal široké spektrum keramických hmot včetně porcelánu a jejich povrchových úprav. Nebál se dávat do kontrastu živé barvy glazur, aplikovat obtisky nebo přenášet fotografie (např. dvojice Suchý a Šlitr). Vytvořil řadu sochařsky vynalézavě řešených realizací, které obohatily veřejné prostory jako kulturní a nákupní střediska, školy nebo sídliště. Tyto objekty jsou podobně jako jeho menší plastiky výrazné, okamžitě identifikovatelné a především vysoce originální.


 

 

Pravoslav Rada
Vousatá hlava / Bearded Head

porcelán / porcelain
výška 42 cm


 

 

 

 

 

 


 

Pravoslav Rada
Okřídlený lev

porcelán, 16 x 30 cm
 

 


 

 

home