20 let
Galerie ART Chrudim

 

 


Tomáš Honz


 


 

 

Malíř, navazující na nejlepší tradice českého krajinářství, který ve svých šestadvaceti letech dokonale ovládá techniku malby.

Tomáš Honz se narodil roku 1989 v Praze. Jeho otec je podnikatel, matka učitelka. K malování se poprvé dostal jako malý chlapec, když pozoroval dědu při práci.

Později docházel na základní uměleckou školu na Proseku, kde se mu dostalo základní umělecké průpravy. Na gymnáziu, ve věku, kdy tolik dětí změní koníčky, také prošel krizí. A kdyby nebylo špatných známek z matematiky, málem z něj byl programátor. Naštěstí se tak nestalo a dva roky před maturitou se vrátil k umění a podal přihlášku na Akademii Výtvarných Umění v Praze a ve dvaceti letech byl přijat do ateliéru kresby a grafiky prof. Lindovského, později do ateliéru malby prof. Berana a na poslední tři roky přestoupil na malbu Michaela Rittsteina, kde i diplomoval.
V průběhu studia si vydělával peníze jako ilustrátor digitální malbou a také pracoval jako matte painter na speciálních efektech do filmů.

V roce 2011 poprvé vyrazil do plenéru. Rychle zjistil, že nechce umění dělat tak, jak se od něj očekává. Musí ho dělat tak, jak cítí že je to upřímné a správné. A to je venku, tváří v tvář krajině.

V roce 2014 strávil jeden semestr na Taiwanu na stáži. Učil se čínskou malbu, kaligrafii a strávil mnoho času v horách, džunglích a v chrámech s mnichy.

Dnes Tomáš hodně cestuje a sbírá zkušenosti a zážitky, které jsou pak inspirací pro jeho obrazy. Dělá venku v plenéru ale i doma v ateliéru olejem, maluje tuší a akvarelem a pro radost stále tvoří i na počítači digitální obrazy.

 

 


 

Tomáš Honz
Katedrála
olej / oil, 2015
80 x 115 cm


 


 

 

home