Světová grafická avantgarda
World graphic avantgarde

 


 


Borés
Braque
Delaunay

 


 

 

Francisco Borés
(1898 - 1972)

Francisco Borés se narodil 6. května 1898 v Madridu. V sedmnácti letech začíná studovat na soukromé akademii, kde se ale většinou zabývá studijními kopiemi galerie Prado. V roce 1925 odjíždí do Paříže, kde se sbližuje se skupinou malířů okolo Juana Grise. Nerozumí si s kubisty, bojí se stagnace formy s předem určenou konstrukcí. Bližší mu jsou surrealistické pokusy, i když členem jejich hnutí se nikdy nestal. Tak jako další slavní Španělé žil a tvořil v Paříži, kde také 10. května 1972 zemřel.

 

 

Francisco Borés
Earth

litografie / lithograph
32 x 24 cm, 1937
signováno LD v kameni / signed in stone
rámováno / framed
8.000,-Kč / CZK

 


 

 

 


 

 

 

Gerges Braque
(1882 - 1963)

 

Zapsal se spolu s Picassem do dějin jako zakladatel kubismu. Po návštěvě jeho ateliéru v roce 1907, kam poprvé zavítal jako mnozí jiní podívat se na Avignonské slečny, uzavírají oba muži lidské a umělecké přátelství, které má pro kubismus zásadní význam. Braque byl zcela jiný, než Picasso - vysoký štíhlý, ramenatý a přemýšlivý. Od roku 1909, kdy na Salónu nezávislých vystavil své kubistické obrazy, byla pro všechna jeho období společná dokonale vyvážená kompozice, zdrženlivá a noblesní barevnost a kultivovanost malířského přednesu.
Braque a Picasso byli první umělci, kteří radikálně změnili vnímání umění posledních pěti set let - s příchodem kubismu umění již nepotřebovalo napodobovat okolní svět.

 

 

 


 verso - zadní strana

 

George Braque
Vase et Fleurs I
litografie / lithograph, 1955
31 x 21 cm
rámováno / framed
19.000,-Kč / CZK
 

   

 

 

 

 

 

 

Alexander Calder
(1898 - 1976)

 

 

Jeden z mála Američanů, který patřil do meziválečné avantgardy byl Alexander Calder. Ve třicátých letech se proslavil mobilními sochami poháněnými motorem. Později, snad pod vlivem surrealistů ho zajímaly možnosti přirozeného pohybu. Listy ve vánku, organické struktury - to byly hlavní zdroje inspirace pozdější Calderovy tvorby. Jeho pohyblivé sochy - mobily - návštěvníci výstav milovali. Některé se hýbaly jenom silou průvanu, do některých bylo možné strčit a všechny vytvářely pocit majestátního pohybu v prostoru a čase. Grafické dílo bylo pro Caldera dobrou možností ověřit si kompozice mobilů, které později realizoval.

 

 
 

Alexander Calder
Composition
litografie / lithograph, 1964
25 x 18 cm
rámováno / framed
9.000,-Kč / CZK
 

 

 

 
   

 

 
 
 
 

 


 

Sonia Delaunay
(1885 - 1979)

 

 

Sonia Delaunay, vlastním jménem Terková - se narodila na Ukrajině, umění vystudovala v Petrohradě a Německu, ve Francii se seznámila s uměním fauvismu a Gauguina, u kterých našla zhmotnění svých barevných představ. V roce 1910 se potkává s malířem Robertem Delaunayem a společně s ním se inspiruje právě vznikajícím kubismem. V roce 1920 začíná uplatňovat své myšlenky i v módě. Její vstup do světa haute couture byl doslova revolucí v textilním návrhářství. Tradiční ornamenty nahrazuje geometrickými motivy, kombinacemi barevných ploch a škál.

 

 

 

Sonia Delaunay
Abstraction
litografie / lithograph, 1969
31 x 24 cm
rámováno / framed
13.000,-Kč / CZK