mf DNES, Pardubický kraj (Kultura)

Jethro Tull přivezli do divadla Vánoce

15. prosince 2009

Pardubice - Je mu šedesát dva roků, už přes čtyřicet let je nejznámějším rockovým muzikantem, jehož nástrojem je flétna, má za sebou řadu hitů, ocenění a miliony prodaných alb. Jak se ale mohli v neděli přesvědčit návštěvníci pardubického koncertu Jethro Tull je Ian Anderson především velký muzikant. Na pódiu vypadá s flétnou v ruce jako neposedný skřítek, samotný předobraz mytického, snad keltského bůžka hudby. Ale má dar velkých muzikantů - omámit posluchače. Jethro Tull zahájili v neděli v pardubickém divadle českou část turné. Přesunuli se sem z Německa a doma v Británii už před vánočními  svátky odehrají jen jeden koncert v exeterské katedrále.

 

Pro pardubické publikum, které divadlo vyprodalo záhy po začátku předprodeje, byl koncert tak trochu tajemstvím. Kapela odmítala poskytovat rozhovory a vědělo se prakticky jen to, že Jethro Tull budou hrát akusticky za doprovodu Škampova kvarteta.
Ian Anderson však do pardubického divadla nepřivezl Jethro Tull ve folkové podobě, natož Jethro Tull v podobě, v jaké určovali kurs rocku.         

 

Nezaměnitelný zpěvák, flétnista a skladatel přivezl vánoční Jethro Tull. Kapela se tak vrátila ke svému Vánočnímu albu z roku 2003. Letos se totiž dočkalo pokračování, které nabízí rok starý záznam vánočního koncertu z Londýna. A tak převážná část první půlky koncertu (odděleného přestávkou) nabídla především různé variace na vánoční písně.

Výrazný prostor dostali všichni muzikanti na pódiu, potlesk na otevřené scéně sklidil šestadvacetiletý původem německý kytarista Florian Opahle. Právě jeho přítomnost ukázala, že současná šňůra je spíš projektem Iana Andersona, než současných Jethro Tull. Opahle je totiž osvědčeným spolupracovníkem originálního flétnisty na jeho sólových koncertech a orchestrálních projektech. Ostatně i oficiálně stránky kapely nazývají současnou tour jako vánoční koncerty Iana Andersona. Ale to v pardubickém sále nikomu nevadilo.

Na pódiu se totiž všechno točí kolem Andersonovy flétny a trojici členů Jethro Tull - Andersona, baskytaristu Davida Goodiera a klávesistu a hráče na harmoniku Johna O´Haru - skvěle doplnili právě Opahle a bubeník Mark Mondesir. Navíc muzikanti sice více než půl koncertu věnovali vánočním skladbám, a to z různých období, středověk nevyjímaje, ale zároveň zkušeně servírovali také osvědčené skladby z kolekce Jethro Tull.  Přesto Anderson nenabídl jen „přehrávku“ klasických nahrávek. I evidentně zkušené a znalé pardubické publikum často rozeznávalo motivy hitů až po začátku či v průběhu jednotlivých skladeb. A snad nejslavnější skladba Aqualung přišla na řadu jako poslední před přídavkem, ale v úplně neobvyklé podobě.

Jethro Tull si jako hosty přizvali Škampovo kvarteto. I když slovo host není úplně přesné. Čtveřice odehrála s kapelou prakticky celý koncert a byla vyrovnaným partnerem folk-rockového souboru. Všichni společně si na závěrmohli vychutnat dlouhý děkovný potlesk po úplně poslední skladbě Locomotive Breath.
 

 

Jethro Tull si koncert evidentně užili a Ianu Andersonovi ho může navíc připomínat dárek, který si z Pardubic odnesl. Chrudimský galerista Luboš Jelínek a sochař Igor Kitzberger totiž přichystali pro britského hudebníka překvapení. V chrudimské Galerii Art je právě nyní k vidění série soch-flétnistů, pro které byl Anderson inspirací. Po konci koncertu pak Kitzberger jednu z nich předal Andersonovi jako poděkování za pardubický koncert.

„Jasně, to jsem já na pódiu. To nejde nepoznat. Díky moc, je pěkná,“ zhodnotil dílo Anderson.

Autor:  JIŘÍ TŮMA

 Igor Kitzberger a socha Flétnista
Igor Kitzberger and sculpture Flute Player
foto: Michal Klíma
Ian Anderson a Igor Kitzberger se sochou Flétnista
Ian Anderson and Igor Kitzberger with the statue Flute Player
foto: Michal Klíma


 


 


 


 foto: Michal Klíma

 zpět / back

 

domů / home