Galerie Art vystavuje koláže a objekty Jiřího Koláře

mfDNES, 16. duben 2010, autor Jiří Tůma

CHRUDIM ::: Chrudimská Galerie Art nyní vystavuje dílo jednoho z vůbec nejznámějších českých výtvarníků Jiřího Koláře. Návštěvníci uvidí jeho koláže a objekty i speciální díla, která mají název chiasmáže. „Přestože Jiří Kolář za svého života vytvořil stovky koláží, roláží či chiasmáží, jsou jeho díla v současné době v Čechách málo dostupná. Velká část Kolářových artefaktů byla prodána v devadesátých letech do zahraničí. Nám se podařilo soustředit ze soukromých sbírek dvaatřicet umělcových děl, čímž se současná výstava stala jednou z nejobsáhlejších výstav posledních let,“ řekl galerista Luboš Jelínek.

Kolář je považován za naprostého mistra koláží, v Chrudimi budou k vidění také jeho objekty. A pak chiasmasáže. Což je speciální dílo, které je podle definice „koláž sestavená z velkého množství malých kousků výstřižků řazených do geometrických útvarů“.

Koláře totiž sám mnohokrát experimentoval s žánrem koláže a postupně začal vytvářet i techniky zcela nové. Nejvýraznější z nich je kompletní polepení třírozměrných předmětů, zpravidla předmětů běžné, denní potřeby, útržky papíru. Kolář přitom pracoval nejen z útržky a nařezanými proužky fotografií, ale také a v určitých fázích práce především s útržky textů, a to nejen textů psaných latinkou, ale také textů psaných arabsky, azbukou či hebrejsky.

Dochovaly se však i koláže využívající geometrii mnoha stejných sloupečků číslic. Tyto techniky koláže Kolář shrnul do knihy s příznačným názvem SlovníkMetod.

Jiří Kolář se jako výtvarník dočkal uznání po celém světě. Od šedesátých let uskutečnil přes tři sta výstav. Vydal deset monografií a několik desítek antologií, knih pro děti, katalogů a bibliofilií. Do skupiny 42 se začlenil jako básník a poezii se také po celá čtyřicátá a padesátá léta věnoval.

„Postupně si uvědomoval omezenou schopnost slova v lidské komunikaci, přesvědčil se o nedělitelnosti poezie a o propustnosti hranice mezi slovem a obrazem. Stejně hravým způsobem jako rozvrátil řeč, aby se dostal "k okamžiku před napsáním básně", rozvrátil obraz, aby odhalil, co jej vytváří,“ dodal Jelínek.

 

 

 

zpět / back

 

domů / home