mfDNES, 1. červen 2010

 

Kresby slavného rodáka Kyncla
míří z Düsseldorfu do Chrudimi
 

1. června 2010

František Kyncl, rodák z Pardubic, který proslul svými dokonalými pracemi vytvořenými z bambusových špejlí, vystaví v Galerii Art desítky svých grafik a návrhů soch.

CHRUDIM - Pardubický rodák a významná osobnost na české konstruktivistické scéně bude vystavovat v chrudimské Galerii Art. František Kyncl v rodném kraji vystaví díla vytvořená v Düsseldorfu, kde žije od roku 1968, kdy emigroval z Československa.

„Naše výstava se specializuje na Kynclovy práce na papíře, přestože je znám zejména svými třírozměrnými díly z bambusových špejlí. My se ale zaměříme obecně na grafiku a na kresby,“ řekl majitel galerie Luboš Jelínek.

Výstava bude zahrnovat Kynclova díla za posledních čtyřicet let. Protože František Kyncl je stejně tak i sochař, budou na výstavě ke zhlédnutí také jeho studie budoucích soch. „Každá socha je nejdříve nakreslena na návrhu a u Kyncla i tyto návrhy byly svébytnými díly, které stojí za vystavení,“ dodal Jelínek.

Kyncl spadá do generace umělců, která oslovila veřejnost už v padesátých letech minulého století. V šedesátých letech se on sám stal ústřední osobností výtvarného života v Pardubicích, který právě prožíval chvíle obrození a období úlevy po pro umělce těžkých letech.

V listopadu roku 1968 však odjel na setkání s umělci do Rakouska, odkud se již nevrátil, emigroval do Německa. Po studiích na akademii umění v Düsseldorfu se zde i usadil a stal se významnou osobností českého exilu.

Známé a inspirující jsou Kynclovy organické struktury, které nesou zřejmé prvky konkretismu a geometrického umění. Poté, co v Čechách vznikl Klub konkretistů, stal se hned jeho členem. Sám začal vydávat časopis Schwarz auf Weis, neboli Černé na Bílém, který dokázal českou nezávislou a exilovou výtvarnou scénu vnořit do řad evropské kultury. Konstruktivismus, kterým Kyncl vešel ve známost, byl původně název pro umělecký směr v Rusku, který se zformoval v dobách vznikajícího Sovětského svazu. Prvním průkopníkem a zakladatelem byl avantgardní umělec Vladimir Tatlin.

Jeho směr zdůrazňoval zejména technickou dokonalost a krásu čistých kontur hmoty.

Kyncl sám však řazení ke konstruktivismu nebo konkretismu odmítá. „On patří mezi lidi, co neškatulkují. A kunsthistorik je z toho potom nešťastný, když chce třeba novinářům říct, kam umělec patří,“ řekl Jelínek.

Výstava bude obsahovat přes sedmdesát děl düsseldorfského umělce. Na rozdíl od tří předchozích výstav, které Kyncl v Čechách měl, budou v chrudimské galerii všechna díla prodejná.

Jejich autor se však vernisáže nezúčastní. „Je dlouhodobě nemocný a drží se Düsseldorfu, v podstatě už nikam nevyjíždí. Ale stále tvoří,“ dodal Jelínek.

Výstava s názvem Práce na papíře začíná dnes a potrvá do třetího července. Vstupné je zdarma.

FAKTA

František Kyncl
Narozen 1934 v Pardubicích, nyní žije a pracuje v Düsseldorfu.
V letech 1950 až 1953 studoval obor malíř písma a privátní studium kresby a malby.
V letech 1953 až 1957 absolvoval Školu výtvarného umění v Praze.
Během let 1969 až 1971 vystudoval německou Kunstakademii v Düsseldorfu u profesora Gerharda Hoehma.
Od roku 1981 pracoval dva roky jako pedagog na Kunstakademie Düsseldorf.
V roce 1971 a 1978 obdržel cenu města Düsseldorfu.


Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor:  Martin Ťopek

 
zpět / back


home