Miroslav OlivaMiroslav Oliva

Miroslav Oliva

sochař a keramik
sculptor and ceramist

 

 

xxx

 

Miroslav Oliva se narodil 28. listopadu 1954 v Praze.
Nejdříve absolvoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, kde ho především ovlivnil profesor Podmol svým důrazem na dokonalé řemeslné zpracování keramiky. Akademický titul získal na Vysoké škole umělecko průmyslové v ateliéru profesora Malejovského.

Miroslav Oliva netvoří žádná monumentální díla. Je názoru, že keramika je intimní materiál a má mít lidský rozměr. Respektuje materiál a jeho přirozený výraz, klade důraz na strukturu a povrch, jemné detaily a barevné tóny. Respektuje, že předměty jsou skutečně z hlíny. Výsledkem jeho práce je vždy plnohodnotná syntéza materuálu a formy.

Miroslav Oliva patří mezi nekreativnější české keramiky. Nikdy se neuspokojuje s nalezeným tvarem, ale stále znovu a znovu se pokouší objevit tu nejlepší formu, která by nejlépe vystihovala původní materiál. Nejraději pracuje s režným materiálem a porcelánem.

Od počátku 80. let uspořádal řadu výstav v zahraničí (1985 Tadino- Italie, 1988 Valencia-Španělsko, 1988 Mnichov-Německo, 1988 Porvoo-Finsko, 1990 keramické bienále v Japonsku a další), i v Čechách. Účastnil se i mnoha zahraničních i tuzemských kolektivních výstav a sympozií, kde získal různá ocenění. Jeho díla jsou zastoupena v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Alšově Jihočeké Galerii, Moravské galerii v Brně, Západočeském muzeu v Plzni a v soukromých sbírkách v Čechách i po celém světě.

Galerie Art v Chrudimi uspořádala Miroslavu Olivovi již dvě výstavy. V roce 1997 pod názvem "Keramiky a porcelány" a v roce 2001 s názvem "Nádoby a jiné sochy".

 

 

 

 

Miroslav Oliva
Konvice / Pot
keramika / ceramics
46 cm

 

 

 

  

 

Miroslav Oliva
Konvice
- trojúhelník / Pot - triangle
porcelán / porcelain
27 cm

 

  

Miroslav Oliva
Široká kočka / The  Fat Cat

keramika / ceramics
53 cm