PAVEL ŠMÍD
RePORTRÉT
O výstavě


"Měl bych jedno přání. Vyfotografovat výtvarníky se kterými spolupracujeme. Nechceš to zkusit?", zeptal jsem se před časem fotografa Pavla Šmída.
"Proč ne?", odpověděl s výrazem, za který ho mám rád. Už před časem jsem si všiml, že bere život tak, jak jde a stejně tak fotografuje. Líbila se mi i jeho neustálá chuť poznávat. Když jsem viděl poprvé soubor jeho prací, neuniklo mi, jak zachycuje tváře lidí. Nevyumělkované, syrové a dynamické fotografie, vždy v černé a bílé. Pokaždé ale originálně vyjadřující sílu osobnosti fotografovaného či náladu situace.

Již delší dobu jsem přemýšlel, jak zachytit chvíle, které v roli galeristy při setkávání s umělci prožívám. Chvíle s lidmi, jejichž díla si vážím. Vždy přemýšlím, jací ti lidé vlastně jsou. Jaké jsou jejich tváře a co říkají jejich gesta? Je pravdou, že v jejich dílech najdete i je samé? Stejně tak se nás ptají v galerii sběratelé: Jaký je to člověk? Jak vypadá a co si myslí o tom či onom? Těžko se odpovídá. 

A právě proto vznikla výstava a knížka reportážních portrétů - RePORTRÉT. Vznikly jako pokus zachytit tváře několika současných českých výtvarníků. Fotografie byly vytvořeny spontánně bez aranžování a příprav. Vznikaly také jako záznam chvíle, kterou jsme spolu s fotografem při návštěvách velkých uměleckých osobností prožili. 

Věřím, že Pavel Šmíd dokázal svými fotografiemi zachytit několik předních českých umělců tak, jací opravdu jsou. Neokázale, bez velkých gest, ale s veškerou silou jejich osobnosti a díla.


                                                                 Luboš Jelínek, Galerie ART

 
Pavel Šmíd, Jitka Válová, Světlana Jelínková, paní Helenka a Luboš Jelínek
při fotografické návštěvě u Jitky Válové na Kladně

Foto: Bohdan Holomíček

 


Pavel Šmíd fotografuje Bělu Kolářovou

 


U Olbrama Zoubka v ateliéru

 zpět / back