Moderna v gotických sklepech

 

V chrudimské Galerii Art vystavuje uznávaný malíř Antonín Střížek


Chrudim - V gotických sklepech, které jsou součástí chrudimské Galerie Art je nyní k vidění výstava obrazů, kreseb a grafik Antonína Střížka. Rodák z Rumburku patří mezi sběrateli a galeriemi k nejvyhledávanějším tvůrcům střední generace.
Obecně se říká, že patří do proudu, který spadá do období postmoderny. S ní má Střížek určitě mnoho společněho, ale nedá se říct, že by byl pouze postmoderním umělcem.
„Jeho obrazy nabízejí příběhy, které nejsou založené na významech, ale na důvěrnosti a citovosti. Jsou jako éterické plochy, do kterých vystupují úryvky a útržky děje, které nemusejí souviset s autorovou pamětí,“ uvedl při pražské vernisáži Střížkových obrazů v Topičově salonu historik umění Jan Rous.
Střížek je především malíř, u kterého kritici oceňují důraz na malbu i obrazy. Z tohoto důvodu je chrudimská výstava trochu výjimečná, protože návštěvníci uvidí také kresby a grafiky.
O Střížkovi se říká, že právě on před lety svými obrazy přesvědčil největšího českého sběratele Richarda Adama, že i současní malíři dovedou malovat a že stojí za to kupovat je a sbírat.
Vyrůstal v Ostravě-Porubě, ale od svých devatenácti let, kdy se oženil, je obyvatelem pražského Karlína. Tam získal v roce 1988, ještě jako student posledního ročníku Akademie výtvarných umění, svůj ateliér.
První Střížkův obraz, který se dostal „do terénu“, visí v Centru teoretických studií v Husově ulici v Praze, které založil v devadesátých letech Ivan Havel.
„Koupili dvě labutě, které hledí do krajiny. Vědci mají hezký vztah k výtvarnému umění, tyhle dva světy se často propojují,“ uvedl před časem Střížek.
Dnes už prodané obrazy nepočítá. Patří k těm umělcům, o jejichž dílo je zájem doma i venku.
„Chtěl bych malovat něco jako nový pop art. V 60. letech reagoval na konzumní společnost. Dnes má tato společnost jiný charakter, globální, vznikají sociálně nové věci, zboží je paradoxně méně, protože všude na světě se prodávají do značné míry stejné výrobky nadnárodních gigantů,“ uvedl.
Jeho obrazy jsou například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Roudnici nad Labem či Galleria Nazionale d'ArteModerna San Marino.

JIŘÍ TŮMA, mfDNES, 29.07.2009


Výstava v chrudimské galerii potrvá do 29. srpna.

Foto popis| Obraz Antonína Střížka Bouračka.
Foto autor| REPRO: GALERIE ART