VÁCLAV ZEMAN
Tváře 1 / Faces 1
Portréty osobností kultury
The Portraits personality of Culture

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Anna Achmatovová

olej / oil, 35 x 25 cm, 2005
rámováno / framed
5.600.-Kč / CZK

   

 

Anna Achmatovová (1889-1966), nejvýznamnější ruská básnířka se narodila na předměstí Oděsy. Studovala práva, později se provdala za básníka Gumiljeva a v jeho časopise Sirius, vydávaném v Paříži, poprvé publikovala své básně. V roce 1946 se stala obětí hrubých útoků komunistické kritiky, byla vyloučena ze Svazu spisovatelů a veřejně nepublikovala.
(Černý anděl v závějích, Milostný deník, Spálený sešit)

 

 

 

 

 


 

 

Václav Zeman
Isaak Babel

olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

   

 

Isaak Babel (1894-1941), ruský prozaik, dramatik a reportér židovského původu. Autor expresionistických povídek. Již ve svých patnácti letech psal francouzsky. Vystudoval právnickou fakultu v Petrohradu, měl armádní zaměstnání. V dramatických dílech vylíčil patriarchální psychologii oděských židovských rodin a peripetie občanské války. Vynikl zejména jako mistr krátké novely. Na základě vykonstruovaných nařčení byl začátkem druhé světové války (v květnu 1939) zatčen a v březnu o dva roky později popraven v koncentračním táboře.
(Oděské povídky, Rudá jízda, Západ slunce, ...)

 

 

 


 

 

 

 

Václav Zeman
Samuel Becketh

olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

   

 

Samuel Becketh (1906-1989), irský dramatik a prozaik píšící anglicky a francouzsky. Jeden z nejvýznamnějších představitelů absurdního divadla, autor experimentálních románů a tragicko-komických her. Na dublinské 'Trinity College' vystudoval práva a moderní filologii. Od roku 1926 žil ve Francii. Během druhé světové války byl činný v protinacistickém odboji. Skrývání se před gestapem u něj však vyvolalo duševní zhroucení. Od roku 1965 aktivně dohlížel na inscenování vlastních her v různých zemích, především v Německu. Laureát 'Nobelovy ceny' za literaturu pro rok 1969. Zemřel v Paříži.
(Čekání na Godota, Konec hry, Malone umírá, ...)

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Cate Blanchett

olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000.-Kč / CZK

   

 

Cate Blanchett (1969), australská herečka. Po střední škole se rozhodla studovat ekonomii a umění na Melbournské univerzitě. Studium však nedokončila a místo toho se rozhodla cestovat. Jistou dobu žila v Anglii a v Egyptě, nakonec se ale vrátila zpět do Austrálie, kde se v Sydney zapsala na divadelní školu National Academy of Dramatic Arts. Celosvětovou popularitu jí přinesla role Elizabeth v historickém filmu Královna Alžběta "Elizabeth" (1998) Nejúspěšnější role v její dosavadní kariéře je elfka Galadriel, královna Lothlorien ve fantasy trilogii Pán prstenů.
(Cesta do Ráje, Elizabeth, Talentovaný pan Ripley, Pán prstenů, ...)

 


 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Michail Bulgakov
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000.-Kč / CZK

   

 

Michail Bulgakov (1891-1940), ruský prozaik a dramatik, původním povoláním byl lékař, později novinář. Své první hry Bulgakov později spálil, některé byly zakázány. Historii a současnost zobrazoval nezjednodušeně, využíval prvků grotesky, ukazoval tragické rozpory v psychologii postav, které nepřijaly revoluci. Vrcholem jeho tvorby se stalo filosofické románové podobenství o osudu umělce v odlidštěném společenském systému, paralelně rozvíjející parafrázi biblického příběhu a faustovského tématu a zkarikovaný, fantaskně groteskní obraz mravů meziválečné Moskvy.
(Bílá garda, Mistr a Markétka, Útěk, ...)

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Jean Cocteau

olej / oil, 35 x 25 cm, 2005
rámováno / framed
5.600.-Kč / CZK

   

 

Jean Cocteau (1889-1963), francouzský režisér, choreograf, básník, skladatel, výtvarník a významný představitel surrealistického hnutí byl blízkým přátelům známý i jako celoživotní druh herce Jeana Maraise (mnohé ze 70 filmů Cocteau pro Maraise i režíroval). Propagoval avantgardní směry a syntetické působení různých druhů umění. Zmodernizoval antická témata. Byl autorem básnických sbírek, mimických her, filmových scénářů a režisérem filmů . Ačkoli je jedním z nejslavnějších umělců dvacátého století, jeho dílo téměř nikdo nezná.
(Orpheus, Kráska a zvíře, Lidský hlas, ...)

 

 

 

 

 

 

 

zpět / back
home