VÁCLAV ZEMAN
Tváře 2 / Faces 2
Portréty osobností kultury
The Portraits personality of Culture

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Fjodor Michailovič Dostojevskij
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000.-Kč / CZK

   

 

F.M. Dostojevskij (1821-1881), ruský novelista, romanopisec, publicista a myslitel, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů všech dob. Ve svých esejích silně podporoval směřování Ruska na Západ a jeho modernizaci. Demonstroval krizové příznaky v psychologii současné společnosti, zhoubně poznamenávající lidské vztahy, zachytil soudobé hnutí anarchistických teroristů i morální a existenciální problematiku. Paradoxně až těsně před smrtí autora jeho národ pochopil, jak velkým je spisovatelem.
(Bratři Karamazovi, Běsi, Idiot, Zápisky z mrtvého domu, Zločin a trest, ...)

 

 


 

 

 

 

 

Václav Zeman
Bob Dylan
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000.-Kč / CZK

   

 

Bob Dylan (1941), americký básník a písničkář. Stal se kultovní osobností kulturní historie. Ve svém životě napsal přes 500 písní a vydal 43 alb, kterých se dohromady prodalo přes 74 milionů kopií. Dylan má za sebou tisíce žiých vystoupení. Mezi jeho koncertní publikum patřili jak vysokoškolští studenti, tak i samotný papež Jan Pavel II. Jeho písně dosud přepracovalo přes 2000 různých interpretů včetně The Rolling Stones, Roda Stewarta, Stevieho Wondera, Neila Younga, Sheryl Crow , Duke Ellingtona, Jimiho Hendrixe, Pearl Jam ... Byl nominován na Nobelovu cenu.
(Mr. Tambourine Man, Like a Rolling Stones, Masters of War ...)

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Jean Gabin
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

zamluveno / reserved

 

Jean Gabin (1904-1976), francouzský herec - narodil se jako Jean-Alexis Moncorgé a byl sedmým a posledním potomkem operetních a muzikálových zpěváků. Již ve třicátých letech získal typickou image, která se stala jeho obchodní známkou: tvář vyjadřující cynismus a unuděnost s ledabyle houpající se cigaretou. Natočil desítky filmů a stal se legendou francouzské i světové kinematografie. Jeho posledním přáním bylo, aby byl jako námořník pohřben do moře. Urnu s popelem Jeana Gabina hodili námořníci francouzské fregaty do Atlantiku několik kilometrů od přístavu Brest v Bretani.
(Velké iluze, Dva muži ve městě, Bídníci, Tetovaný, Svatý rok, ...)

 


 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Aňa Geislerová
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

   

 

Aňa Geislerová (1976), herečka - přerušila studium na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, později se věnovala také modelingu.
(Pějme píseň dohola, Requiem pro panenku, Jízda, Válka barev, Výchova dívek v Čechách, Návrat idiota, Kuře melancholik, Želary, Přítelkyně z domu smutku, Prima sezóna)

 

  

 

 

 

Václav Zeman
Salma Hayek
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000.-Kč / CZK

   

 

Salma Hayek (1968), dcera španělské matky a libanonského otce, vyrůstala v pobožné mexické rodině. Začala hrát v lokálním divadle a nakonec se přesunula do televize, kde získala roli Terezy v televizním seriálu “Teresa“. Úspěch seriálu udělal ze Salmy celebritu v její rodné zemi, ale díky touze získat více slávy, šokovala své fanoušky rozhodnutím ukončit práci na seriálu proto, aby mohla uskutečnit kariéru v Los Angeles. V roce 1995 hrála v Rodriguezově velkorozpočtovém filmu “Desperado“ roli Caroliny, kde si po jejím boku zahrál Antonio Banderas. (Desperado, Frida Kahlo, Tenkrát v Americe, ...)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Ernest Hemingway
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

   

 

Ernest Hemingway (1899-1961), americký prozaik, žurnalista a esejista, autor moderního románu a povídky. Psal převážně o mužích vedoucích nebezpečný způsob života (např. o vojácích, rybářích a lovcích), respektive o toreadorech provozujících býčí zápasy. Jeho díla jsou oslavou jejich odvahy, ale také sondou do jejich psychologie a do pozadí jejich skutků. Laureát Nobelovy ceny za literaturu pro rok 1954. (Komu zvoní hrana, Sbohem armádo, Stařec a moře, Zelené pahorky africké, ...)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Eugene Ionesco
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900.-Kč / CZK

   

 

 

Eugéne Ionesco (1912-1994), francouzský dramatik, básník, esejista, literární kritik a gymnaziální profesor rumunského původu. Zakladatel a přední představitel absurdního divadla, navazujícího na jarryovské parodie a dadaistické a surrealistické drama. Pod vlivem utrpení, společenského a ideologického fanatismu a přítomnosti smrti je v Ionescově díle stále přítomnější tragicky bezradná vize světa - svět se stává gigantickým strojem ničícím člověka, jehož jediným východiskem je smích.
(Král umírá, Plešatá zpěvačka, Židle, Hlad a žízeň, Král Ubu ...)

 

 

 

 

 

zpět / back
home