VÁCLAV ZEMAN
Tváře 5 / Faces 5
Portréty osobností kultury
The Portraits personality of Culture

 

 

 


 

 

Václav Zeman
John Steinbeck
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900,-Kč / CZK

   

 

John Steinbeck (1902-1968), americký kriticko-realistický spisovatel a scénárista . Narodil se v Salinasu (Kalifornie). V letech 1919-25 studoval na univerzitě ve Stanfordu, poté se snažil uchytit jako novinář . Roku 1948 zavítal do Prahy i do tehdejšího Sovětského svazu. V reportážích z války ve Vietnamu odsoudil (podle něj nesmyslnou) americkou agresi. Je laureátem 'Pulitzerovy ceny', 'National Book Award' a 'Nobelovy ceny' za literaturu pro rok 1962.
(Hrozny hněvu, Na plechárně, O myších a lidech, Pláň Tortilla, Toulky s Charleym, ...)

 

 

 

 


 

 

 

Václav Zeman
Meryl Streep
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900,-Kč / CZK

   

 

Meryl Streep (1949), je jedinou dcerou ze tří dětí úředníka farmaceutické firmy a reklamní výtvarnice. Divadlu se začala věnovat už na střední škole. Populární hvězdu a laureátku Oscara 1979 a Zlatého glóbu 1979 z ní učinila rázem úloha emancipované Joanny Kramerové, která opouští manžela (Dustin Hoffman) a sedmiletého synka. Meryl Streep je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky.
(Kramerová versus Kramer, Lovec jelenů, Sophiina volba, Divoká řeka, ...)


 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Quentin Tarantino
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900,-Kč / CZK

   

 

Quentin Tarantino (1963), jeden z nejzajímavějších amerických režisérů (1963) současnosti překvapuje diváky i odbornou kritiku každým svým novým filmem. Tento scenárista, režisér a producent, který se narodil v Knoxville v Tennessee získal své jméno podle postavy z televizního seriálu, míšence a kováře Quinta. Tarantinovy filmy nikdy nepatřily k největším kasovním trhákům, jejich autor díky své originalitě však patří k nejvlivnějším filmařům 90. let, především ovšem proto, že s oblibou porušuje nejrůznější estetická i cenzorská tabu.
(Pulp Fiction, Kill Bill, Sin City - město hříchu, ...)

 

 

 

 


 

 

 

 

Václav Zeman
Audrey Tautou
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000,-Kč / CZK
 

zamluveno / reserved


 

Audrey Tautou (1978) studovala moderní literaturu a herecké vzdělání získala v Kurzech Florent. Mezinárodní popularitu jí přinesla titulní postava zasněné servírky Amélie Poulainové, která by asi zůstala smířena se svým osamělým údělem, kdyby ve svém bytě neobjevila starou krabici s památkou na dětství bývalého nájemníka, v mimořádně úspěšném psychologickém snímku Amélie z Montmartru (r. J.-P. Jeunet).
(Amélie z Montmartru, Chvění motýlích křídel, ...)

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Liv Tyler
olej / oil, 64 x 43 cm, 2005
rámováno / framed
14.000,-Kč / CZK

   

 

Liv Tyler (1977) se narodila bývalé modelce Bebe Buell. Liv strávila většinu svého dětství v domnění, že je její otec Todd Rundgren a proto používala jméno Liv Rundgren. Když vyrůstala začala si postupně všímat své podoby se zpěvákem skupiny Aerosmith Stevenem Tylerem, který byl rodinný přítel. Nakonec zjistila, že jejím biologickým otcem je Steven Tyler. Proto ve svých 12 letech přijala příjmení Tyler za své vlastní. Ve 14 letech se s matkou přestěhovaly zpět do New Yorku, kde Liv začala s modelingem. Svůj filmový debut uskutečnila stejný rok v thrilleru Němý svědek.
(Svůdná krása, Armageddon, Pán prstenů ...)

 

 

 

 

 

 

 

Václav Zeman
Andy Warhol
olej / oil, 25 x 24 cm, 2005
rámováno / framed
4.900,-Kč / CZK

   

 

Andy Warhol (1928-1987) americký malíř, grafik a filmař slovenského původu, iniciátor a vůdčí osobnost pop-artu. Jeho typické obrazy znázorňující každodenní banality - polévkové konzervy či lahve od coca-coly, stejně jako portréty slavných, mu získaly proslulost. Američana se slovenským původem okouzlila konzumní společnost a americký svět plný reklam. Warhol, nadán výjimečným talentem a motivován touhou po penězích a slávě, dokázal reklamu povýšit na umění.
(Campbell´s Soup, Sleep, Factory, The Philosophy Of Andy Warhol ...)

 

 

 

 

 

zpět / back
home