Josef Capek, Toyen, Jan Zrzavy, Frantisek Tichy,

Joan Miró


 

Jeho práce je charakteristická psychickým automatismem, využíváním podvědomí a velmi svobodnou formou.

Narodil se v roce 20. dubna 1893 v rodině barcelonského zlatníka.

Už při prvních studiích na výtvarné škole ohromoval všechny svým používáním barev. V roce 1918 Miro pořádá první samostatnou výstavu. Výstava však není úspěšná, jeho obrazy dělají dojem jen na malou skupinku lidí, většina návštěvníků nebyla schopna pochopit a rozeznat jeho nevšední talent. Apatie a nevšímavost lidí v Barceloně ho plně přesvědčila opustit domov a odjet do Paříže v roce 1919.

První návštěva Paříže nebyla pro Miroa úspěchem, neboť prodej jeho maleb byl v Paříži ještě riskantnější než doma. Setkal se však s Picassem, jemuž prodal svůj autoportrét, kterého si Picasso ve své sbírce velmi cenil až do konce života.

Miro se osudově setkává s Andre Bretonem, Paulem Eluardem a Louisem Aragonem, kteří právě v té době přinášejí vznik surrealismu. Andre Breton o jeho stylu dokonce prohlašuje, že je nejsurrealističtější ze všech surrealistů.

V Paříži nemá peníze ani na jídlo, za den se živí jen několika suchými fíky. Je příliš pyšný, aby žádal své přátele o pomoc, tak jen sedí hodiny ve svém studiu, zírá do zdi a pak jen maluje na kus papíru nebo plátna veden představivostí vyvolanou hladem.

Ve třicátých letech začíná poprvé tisknout své první litografie.

Se začátkem druhé světové války se Miro ze Španělska stěhuje do Normandie. Musí však odtamtud odejít, neboť Němci na Normandii útočí bombardováním. Ze svého umění zachraňuje na útěku pouze 'Konstelace'.

Po válce Miro odjíždí do New Yorku, kde je na jeho počest uspořádána výstava v Muzeu Moderního Umění. Jeho práce vzbudí takový ohlas, že je Miro požádán, aby dělal rozsáhlé nástěnné malby. Nachází úspěch i v sochařství a tak se jeho návštěva USA stává rozšířením jeho uměleckých obzorů. 

Miro byl jedním z největších surrealistů, našel cestu z neznámých uliček podvědomí, našel nesmírnou sílu symbolů a kombinací barev svou tvořivostí. 

Joan Miró zemřel 25. prosince 1983 v Palmě. 

 

 

 

 

Joan Miró - Signals I
dřevoryt / woodcut
32 x 25 cm, 1978
rámováno / framed
18.000,- Kč / CZK
 

        

 

 

 

 

Joan Miró
Oiseau Zéphyr
litografie / lithograph, 35 x 35 cm
1959, opus 159 Mourlot
rámováno / framed
39.000,-Kč / CZK