Jan Vičar

Hold - kniha - bibliofilie

HOLD (Jan Vičar / Sally Ball) je autorským projektem básnířky Sally Ball a grafika Jana Vičara, vznikajícím mezi lety 2015 a 2018 na popud společného rezidenčního pobytu v Marnay-sur-Seine v oblasti Champagne-Ardenne. Tvoří jej autorská kniha a soubor samostatných grafických listů, linorytů, ilustrujících a rozvíjejících původní poetické obrazy. Jejich námětem je „konec lidského světa“, ekologická krize a s ní související procesy, některé minimální, některé odehrávající se v makroskopickém měřítku. Prezentaci této práce při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie lze proto považovat za vysoce symbolickou.

HOLD (2018) je autorskou knihou vydanou v limitované edici třiceti pěti originálních kusů o rozměru 52 × 65 cm. Obsahuje šedesát osm kolorovaných linorytů s rytým textem. Vazba je ručně šitá, v plátně, kůži nebo pergamenu. Prezentujeme ji v původní formě samostatných listů – tak, jak byly vystaveny počínaje rokem 2015 ve Španělsku, Francii, Německu, Rakousku či Japonsku. Nacházejí se mj. ve sbírkách Památníku národních písemnictví v Praze nebo v Univerzitní knihovně v Iowě.

Kniha je úhelným kamenem lidské kultury. Jejím prostřednictvím uchopujeme nejen sebe sama, ale také svět, jehož jsme součástí. Má schopnost naplnit potenciál obou těchto sfér a nabídnout jej ke sdílení. V tomto smyslu představuje také to nejlepší, co v nás jako lidech je – navzdory všemu zlému, co tak často ze „správných“ důvodů působíme. HOLD je knihou knih, jazykem země, kterým hovoříme každý sám i všichni společně. Vypráví o zkušenosti se světem, který je na pokraji své existence, a přesto zůstává neskonale krásným. Je reflexí osobní povahy našeho vztahu k němu, zcela přirozeně jej ale ukotvuje v obecnějším rámci – a znovu se v něm zrcadlí. Spojení obou měřítek je dáno samotným pojetím v tomto hmotném, kompaktním a komplexním knižním provedení, které nelze vnímat jen vizuálně. I proto je jeho vyznění veskrze pozitivní. Ani vícehlas, reflektující „klimatickou úzkost, korporátní doublespeak, mezinárodní migraci, jadernou energii a kontraintuitivní krásu světa“, totiž nekončí jeho rozpadem, ale rekonstrukcí a novým narativem.

Básnířka Sally Ball (* 1968, Summit, New Jersey, USA) je autorkou knih Annus Mirabilis (2005), Wreck Me (2013) a Hold Sway (2019). Báseň Hold je součástí posledně jmenované. Ball působí jako profesorka angličtiny na Arizonské státní univerzitě. Výrazně se podílí také na činnosti místního nakladatelství Four Way Books. Publikuje mj. v The American Poetry Review, Boston Review, Harvard Review, Scoundrel Time a Tin House. Žije a působí v jihoamerickém Phoenixu.

 

 

Text knihy na vyžádání.

Jan Vičar
Hold - Titulní strana

barevný linoryt, 50 x 70 cm
68 stran
vytištěno na papíře Somerset
ruční vazba ve skopové kůži
Text: Sally Ball, anglická verze

266 000 Kč

Objednat