Tomáš Honzmalíř, grafik a ilustrátor / painter, graphic artist and illustrator

Krajem Chrudimky-obrazy

Tomáš Honz
Balvan v Toulovcových Maštalích

olej na plátně, 2018
40 x 48 cm

Přátelé mají chalupu v Pusté Kamenici, což je malebná vesnice hodinu cesty na kole od Toulovcových Maštalí. Rozhodl jsem se tedy, že je navštívím, vypůjčím si kolo a vydám se s dvěma menšími plátny na výlet. Cesta tam byla nádherná. Tamější krajina na mne svou strohostí zapůsobila. Samotné Maštale plné skal, vlhkých roklí a borových lesů také. Namalovat dva obrazy bylo docela snadné. Potíže však nastaly při cestě zpět. Jak totiž odvézt dvě mokrá plátna na kole? Zkusil jsem je přidělat ke košíku. Marně. A tak jsem brzy shledal, že jediný způsob bude, vzít je oba v jedné ruce a druhou rukou řídit kolo. To fungovalo, ale nebylo to vůbec pohodlné. Hodinová cesta nazpět se změnila v utrpení. Mnohokrát jsem zastavoval, klel a nadával.
A když jsem dorazil do chalupy, zjistil jsem, že jsem je oba stejně zničil. Bylo mi do breku. Dostat je pak v ateliéru zpět do původního stavu trvalo déle, než kdybych je maloval znova.


14 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Černá Chrudimka

olej na plátně, 2018
45 x 60 cm

Mělká řeka plná kamenů zasazená v hluboké nepřístupné rokli, skály porostlé mechem, popadané stromy. Žádná auta, lidé ani mobilní signál. Snadno se tam maluje a těžko se odchází pryč.


16 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Hřbitov v Chrudimi

olej na plátně, 2018
50 x 62 cm

Na tomhle hřbitově se usídlila kolonie kavek a prý i havranů. Zvláštní, že si vybrali takové místo. Od rána do noci krákají, a tak tu je i uprostřed horkého letního dne cítit zvláštní napětí.


17 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Kamenopád

olej na plátně, 2017
40 x 45 cm
14 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Kostel Sv. Bartoloměje v Pardubicích

olej na plátně, 2018
40 x 50 cm

Bylo pořádné vedro, když jsem obraz v Pardubicích maloval. Zpotil jsem se, spálil a pořádně začervenal, a to jsem v té době neměl ještě tušení, že o pár chvil později budu stát před kamerou a snažit se tvářit přirozeně.


14 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Skála porostlá mechem a kapradím

olej na plátně, 2018
60 x 50 cm
16 000 Kč

Objednat

Tomáš Honz
Západ slunce ve Svobodných Hamrech

olej na plátně, 2018
40 x 52 cm

Už se smrákalo, když jsem domaloval. Rozhodl jsem se, že půjdu zpátky jinou cestou, než jsem přišel a vydal se po hrázi rybníku do neznáma. Ta však brzy zmizela a nebo se spíš proměnila v močál. Nechtěl jsem se vracet, a tak jsem ho zkusil přejít. Samozřejmě jsem se brzy namočil. Ale nevadilo mi to. Vlastně mi to dělalo radost - skoro jako neposednému dítěti. Nevnímal jsem ani žahání všudypřítomných kopřiv. Pak jsem se ale dobrodil až k hluboké stojaté vodě, která jakoby neměla dno a zaváhal jsem. Netušil jsem totiž, jak ji překonat. Byla skoro tma a já musel rychle něco vymyslet. A tak jsem vylezl na strom naklánějící se přes vodu. Každý rozumný člověk by mi to určitě rozmlouval. Ale nikdo takový tam nebyl a tak jsem opatrně přešel nad druhý břeh po tlusté větvi přidržujíc se dvěma prsty šlahounů. Tam jsem jako brambora žuchnul dolů. Dopadl jsem dobře. Nezničil jsem ani obraz, ani kameru a ani si neublížil. Byl jsem na sebe hrdý.


15 000 Kč

Objednat