Tomáš ŽemlaGrafika

Tomáš Žemla (*1984) je velmi technicky zručným a specifickým malířem a grafikem, který se v posledních letech věnuje výhradně krajinným námětům. Unikátní je zejména technikou malby, kdy pomocí nekonečných navrstvených čárek promítá do krajiny pointilistickou jemnost, přesnost, těkavost a vzdušnost. Usiluje rovněž o minimalismus, který je všudypřítomný. Projevuje se volbou skromných námětů a jejich častou středovou / osovou souměrností. Jako grafik pracuje podobně. Práci s papírem ovšem rozšiřuje ještě o oblast experimentu, takže mnohdy vznikají např. metamorfované ruční papíry nebo technicky rozmanité diptychy.

Tomáš Žemla je věrný grafice a malbě, přičemž námětem mu jsou zejména pole. Zaznamenává je z různých perspektiv, v různých obdobích a s různými fragmenty, které k nim rovněž patří – vodojemy, hydranty, kopy sena, remízky a jiné chamradí. Tomáš tato pole navíc částečně abstrahuje a nalézá v nich symetrie a skrytý řád. Jedná se o pozoruhodný záznam nejen trnavské krajiny, ale klidně i té naší. Protože Tomáš pracuje drobnými čárkami, je jeho dílo plné uhrančivých detailů a chvějících se barevných akordů. Jedná se o dlouhými roky cvičený a nezaměnitelný rukopis. Tomášovo dílo ostatně obdivují i v zahraničí.

Má za sebou bohatou mezinárodní zkušenost. Absolvoval již přes patnáct výběrových bienále, které byly např. v Číně, Japonsku, USA, Mexiku, Kanadě a Itálii. V rámci mnoha kolektivních výstav se podíval např. do Francie, Polska, Řecka nebo Belgie, kde často vystavuje i samostatně. Poslední sólovou výstavu měl ale ve slovinské Lublani v galerii DLUL. Účastnil se také tří mezinárodních grafických symposií – mezinárodní grafické symposium v Guanlan v Číně (2018, 2016), mezinárodní tiskařské symposium v Mojmírovicích na Slovensku (2014) – a je držitelem dvou ocenění – čestné ceny na mezinárodním grafickém bienále Jose Guuadalupe Posada v Mexiku (2017) a třetího místa na mezinárodním grafickém bienále v Bukurešti (2014). Získal také grant od Pollock Kasner Foundation, který patří do pětice nejvýznamnějších grantů ve světě umění (2019).

Tomáš Žemla vystudoval výtvarnou tvorbu a výchovu na pedagogické Fakultě UKF v Nitře, kde oddiplomoval pod vedením Jozefa Bause a Viliama Lovišky.