20 let Galerie ART ChrudimVýstava vybraných děl autorů galerie

Hana Purkrábková

Jestli se někdy někomu podařilo zachytit lidskou malost s vlídností, soucitem a pochopením, pak to je sochařka Hana Purkrábková.

Narodila se 19. srpna 1936 v Táboře. V letech 1951-55 absolvovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni a v letech 1955-61 Vysokou školu umělecko průmyslovou v ateliéru profesora Jana Kavana.

Je výraznou osobností v oblasti české figurativní plastiky. Jejím typickým materiálem je režná šamotová hlína s patinou či jemnými barevnými tóny. Soustředí se na vyjádření výrazu svých keramických objektů, jenž zvládá mistrnou sochařskou technikou. Ve tvářích jejích plastik se odráží různé povahové vlastnosti, mentalita i nálada. Autorčiny bytosti jsou někdy živočišně spokojné, jindy vyhlížejí bezradně, zarputile či nenávistně, ale pokaždé dokážou oslovit a vyvolat emoci. Hana Purkrábková uspořádala řadu samostatných výstav doma i v zahraničí (Praha, Bechyně, Chrudim, Cheb, Příbram, Morristown-USA, Lovaň-Belgie, Filadelfie-USA.) 

Je zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách v České republice i v zahraničí (Národní galerie-Zbraslav, Umělecko-průmyslové muzeum-Praha, Moravská galerie-Brno, Galerie umění-Cheb a další).

Hana Purkrábková
Podepřenec

pálená hlína / baked clay
35 cm, 2013