BIOGRAFIE /BIOGRAPHYGrafika

 

Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích. V letech 1950 - 55 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem. S ním měl také první výstavu v pražské galerii Fronta v roce 1959.

V roce 1964 se Adolf Born zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později v roce 1977 získal také Grand Prix. Od roku 1972 se stává členem týmu Macourek - Born - Doubrava, který proslul animovanými filmy známými a oblíbenými po celém světě.

První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v roce 1970 knihu karikatur "Bornografie", v roce 1975 "Karikatury", dále album 12 grafických listů (1992) a v roce 1990 autobiografickou knížku "Mým národům". Jeho ilustrační tvorba - v současné době má na svém "kontě"  380 (!) knih, patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo.

Mezi nejkrásnější patří  ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová).  Bornova schopnost vcítit se do daného tématu a respektování atmosféry předlohy z něho dělá mistra svého oboru.

Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech z nichž Žofka a spol. a především Mach a Šebestová se staly "českou animovanou klasikou".Adolf Born uskutečnil kolem 150 výstav v Čechách i v zahraničí.

Adolf Born zemřel 22. května 2016 v Praze.
 

Adolf Born was born on 12 June in 1930 in the town of Ceske Velenice on the Czech-Austrian border. His father worked as a railman. In the first years of the Protectorate of Bohemia and Moravia under the German occupation, his family moved to Prague.

During 1949-1950, Born studied Visual Art Education at the Pedagogical Faculty of the Charles University in Prague. In 1962, he married a young lady Ema and two years later their daughter, Erika, was born.

Since the 1960s his works have been exhibited all over the world. In 1977, Born was awarded a prestigious Grand Prix prize in Montreal. It should, however, be mentioned that Adolf Born has become famous both at home and abroad also thanks to many animated films created together with the Macourek - Born - Doubrava team. 

For over twenty years Born's creations published on the pages of many Czech and Slovak newspapers and magazines have enriched our daily lives. Among other prizes, Born became the Best Caricature Artist of the Year 1974. 

Born is well known for his persistent use of black humor. His famous series called "Bornography" scrutinised everyday relationship between men and women from the late 50s until the 70s.

Born's experiences gained through travelling, and admiration for historic personalities, characters from literature and mythological heroes have provided constant inspirations for his artistic ideas and concepts. Born has also drawn from his memories of the old Prague markets and the theatre scene.

Adolf Born has illustrated over 230 publications and numerous book covers. 

Adolf Born died on Mai 22th 2016 in Prague.