O autorceSkleněné proměny

Skleněné proměny tavené sklo O autorce Eva Vlasáková se narodila 10.4.1943 v Táboře. Předurčena k výtvarným múzám, vzdělána na Výtvarné škole V. Hollara (prof. J. Vondráček – 1957-61), posléze na VŠUP v Praze u prof. F. Muziky ve speciální škole užité grafiky, absolvovala roku 1967. Během studia si Eva Vlasáková přivydělávala výtvarnou úpravou měsíčníku Estetická výchova. Věnuje se užité malbě, autorským prostorovým instalacím – jako jedna z prvních u nás, seznamuje se s technologií taveného skla a brzy v této tvorbě na sebe upozorní specifickým barevným pojetím. Věnuje se autorským knihám (např. úryvky z Morgensternových Šibeničních písní), volné grafice a kresbě (cykly Vzpomínky z dětství, Třináctá komnata, O čem se neví).

 

V osmdesátých letech osvědčila svou mnohostrannost: absolvovala stáž v Pilchuck Glass School, Stanwood, WA, USA (1983, 1985) – o několik let později už zde sama vede kurz Image, Space and Fantasy); následuje zastoupení v sklářských fondech muzeí ve Franenau a ve Žďáru nad Sázavou, Liberci, Jablonci nad Nisou a v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Obesílá XII. Bienále užité grafiky v Brně (bronzová medaile), soutěže grafiky v Barceloně (Hlavní cena), Symposium malby v Legníci a v Rawiczi (cena).

 

Také devadesátá léta probíhají ve znamení zrychlených aktivit ve volné grafice – dva příklady: Binghampton – cena, Grafika roku, Praha – Hlavní cena. Už jako členka SČUG Hollar je středem čs. sbírkotvorného zájmu v Moravské galerii Brno, v Krajské galerii v Bánské Bystrici, v pražské Národní galerii a v Muzeu Narodowem Warszawa. Její prestižní postavení se zvyšuje cenou v Krystallnachprojektu (Philadelphia – 1992), pedagogickým působením v sklářských institucích v Mexico City a v Tokiu; stejně působí i asistence v oboru umělecké a ryté sklo (1999) u prof. J. Harcuby v Pilchuck Glass School v USA. Do roku 2002 ještě přednáší na vysokých školách v Mnichově, v Seattlu a v Alto Adige-Mals.

Eva Vlasáková žije a pracuje v Praze a na Malé Skále.

Pohled z ateliéru na Malé Skále