František KynclAni den bez kresby ...

O autorovi

František Kyncl se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích, zemřel 14. července 2011 v Düsseldorfu. Byl český malíř a sochař, který patří mezi nejvýznamnější české konstruktivisty druhé poloviny 20. století.

Již v 60. letech se stal ústřední osobností výtvarného života v rodném městě. V roce 1968 vycestoval na oficiální povolení tehdejšího Svazu československých výtvarných umělců do Rakouska. Tam ho zastihl dopis, že byl za opuštění republiky odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Usadil se tedy v Düsseldorfu, kde studoval na Akademii umění. Patřil k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu. V Německu vydával časopis Schwarz auf Weiss (Černé na bílém), který se zabýval českou nezávislou a exilovou výtvarnou scénou.

 

Konstruktivismus? Nevím pořádně, co to je. Je to kus rovného drátu? Je to lupen stromu? Stačí k definici našeho vesmíru bod, přímka a ovál? Pakliže ano, pak je to jen jeho nepatrná část, protože je tu šepot, křik, pláč, hudba, láska, nádech a výdech, život a smrt; to všechno patří do oné konstrukce – alespoň já to tak vnímám.

 

Foto: Pavel Šmíd