životopisLitografie

Gustav Klimt se narodil v městečku Baumgarten u Vídně, jako druhý ze sedmi dětí - tří chlapců 
a čtyř dívek. U všech tří synů (Gustav, Ernst a Georg) se brzy objevilo umělecké nadání. Jejich otec, Ernst Klimt starší, původem z Čech, byl zlatník a rytec. Vzal si Annu, rozenou Finsterovou, jejíž nenaplněným přáním bylo stát se hudebnicí. Po většinu Klimtova dětství žila jeho rodina 
v chudobě.

V roce 1876, získal Klimt stipendium na Vídeňské škole umění a řemesel (Kunstgewerbeschule),kde studoval až do roku 1883 a později absolvoval školení jako malíř architektury. Klimt v té době ochotně přijal principy konzervativní malířské práce, jeho raná díla se dají označit jako akademická. V roce 1877 se jeho bratr Ernst, který s stejně jako jejich otech chtěl stát rytcem, zapsal do umělecké školy. Oba bratři a jejich přítel Franz Matsch v té době pracovali společně.Klimt tak započal svou profesionální kariéru malováním nástěnných maleb a stropů ve velkýchveřejných budovách na Ringstrasse.
 

 

Portrét Adele Bloch-Bauer I, zvaný Zlatá Adéla (detail)

 

V roce 1888 Klimt dostal Zlatý kříž za zásluhy od císaře Františka Josefa I. Rakouského za jehonástěnné malby, které namaloval pro Burgtheater ve Vídni. V roce 1892 Klimtův otec a bratrErnst zemřeli, a malíř tak musel převzít odpovědnost za celou rodinu. Tragédie velmi ovlivnila jeho umělecké vize a brzy na to malíř objevil svůj nový styl. Začátkem roku 1890 se Klimtsetkal 
s Emilií Flöge, která se bez ohledu na vztah umělce s jinými ženami stala až do konce svého života jeho družkou. Zda jeho vztah s Emilií byl sexuální nebo ne, není dodnes jasné, skutečností ale je, že během tohoto období se Klimt stal otcem nejméně 14 dětí.

V roce 1917 byl Klimt zvolen čestným členem Akademie umění ve Vídni a Mnichově. Již příští rok, 6. února 1918 však po mrtvici zemřel ve Vídni a byl pohřben na tamním hřbitově Hietzing. Zanechal po sobě více než tři tisíce dokončených a bezpočet nedokončených děl.