O autoroviRetrospektiva 1986 - 2016

O autorovi

Tři desítky let své tvorby představuje v chrudimské Galerii ART sochař Igor Kitzberger. Poprvé tak budou mít jeho příznivci příležitost prohlédnout si pohromadě díla, která umělec vytvořil ve svých začátcích na Akademii až po nejnovější soubor Tanců, který představuje sochaře v nejlepší současné formě.

První věc, kterou si divák na výstavě uvědomí je stylová a výrazová kontinuita Kitzbergrových prací, jež jen potvrzuje, že v současném českém sochařství tvoří talent, který již v počátcích své tvorby měl poměrně jasno, čeho chce dosáhnout. Typický příkladem vyspělosti tehdy mladého autora je drobný bronz Dvojice, který si ve výrazu nezadá s vyspělými pracemi sochaře z pozdější doby.

Virtuozita a originální technika, se kterou sochař zpracovává své představy, jsou ukázkovým příkladem průniku a vzájemné potřebnosti dokonalého řemesla a akdemického školení. Kitzbergerův talent se pak přirozeně propojuje s valašskou zaťatostí a pracovitostí. Tato potřebná symbioza mu dovoluje realizovat svá témata ve všech možných polohách i odstínech. Málokterý sochař zaznamenal např. osobnost Jana Amose Komenského, či herců či tanečníků v tolika variantách a nuancích. Soustředěná pracovitost a opětovné návraty k tématu tak sochařovi dovolují, dopátrat se až samy podstaty hereckého umění.

Igor Kitzberger používá k záznamu svých myšlenek nejenom kresby na papíře, ale i ocel, se kterou pracuje se stejnou lehkostí jako malíř s tužkou. Okruh témat sochaře je poměrně omezený, zaměřuje se převážně na tanečníky, hudebníky a herce, tedy především mužské postavy. Výjimkou potvrzující pravidlo je portrét černošky a torzo ženy, navíc své nejbližší. Pokud ztvárňuje konkrétní osobnosti, vystačí si s J.A. Komenským či Jeanem Gaspardem Deburauem. Dráždivé na jeho tradicionalistických tématech je expresivní až extatické podání figur, jako by se sochař snažil dopátrat samého nitra jejich tvorby.

Igor Kitzberger je výjimečný sochař. A tak jako většina výrazných osobností v uměleckém světě, rozděluje pozorovatele na ty, kterým sochařova expresivnost a niternost nejsou po chuti a pak na ty, kteří považují umělce za výjimečný talent, který českému sochařství přináší nové podněty a kvalitu.

Luboš Jelínek, červenec 2016

V televizním rozhovoru "Před půlnocí" (video 27 minut, 2011)