Jan Svoboda a Ondřej SvobodaPoprvé / First Time

ONDŘEJ SVOBODA

Ondřej Svoboda se narodil 19. dubna 1983 v Brně. Vystudoval Střední průmyslovou školu slévárenskou v Brně, kde v roce 2002 odmaturoval. Od této doby žije a tvoří v Brně, pracuje sám, jako nezávislý umělec.
Od počátku své umělecké kariéry vystavuje Svoboda vždy alespoň na dvou výstavách ročně, kde za zmínění stojí přinejmenším mezinárodní výstava konaná roku 2007 v sídle Rady Evropy, Štrasburk. K těmto klasickým prezentacím umělecké tvorby přidal účast na uměleckém projektu „Mona Lisa“ a na módní přehlídce „Fashion week“. Pravidelně své práce prezentuje také v rámci kovářských festivalů, českého festivalu Hefaiston a rakouského festivalu Ferraculum.

Svobodova tvorba v sobě zahrnuje širokou škálu výtvarných podob - od kovaných plastik po užité umění a šperky, stejně jako škálu výtvarných forem. Svoboda se nebojí kombinace železa s ocelí, stejně jako kombinace se dřevem, přičemž využívá možností strukturovaných povrchů, leštění nebo i matu. Pro Svobodu je charakteristická přímočarost, hravý humor umocněný jednoduchostí myšlenky, lehkostí a stylovou čistotou zpracování.