Jaromír 99Komiks!

Autor známý jak pod svým jménem, tak pod pseudonymem Jaromír 99 se narodil v Jeseníku, který se dodnes promítá do jeho tvorby. Proslavil se v hudební i výtvarné oblasti díky kapele Priessnitz a komiksu Alois Nebel. Jím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci.

Když pomineme tankové bitvy kreslené na školní pijáky, s pubertou převládla hudba v podobě punk rocku. V 80. letech po studiích na Středním odborném učilišti obchodním založil kapelu Chlapi z práce a roku 1989 známou jesenickou rockovou formaci Priessnitz, která ho proslavila jako textaře, zpěváka a skladatele. Dále působí v elektronickém projektu Umakart a ve folkové kapele Jaromír 99 and the Bombers, která vytvořila unikátní hudební soundtrack k jeho autorskému komiksu Bomber. Na vernisážích hraje s dalšími známými hudebníky - Dušanem Neuwerthem (Tatabojs, Umakart) a Regálem (Priessnitz).

Známým se stal už jeho první výrazný komiksový počin, když se kresebně a námětově podílel na trilogii Alois Nebel se scénáristou a spisovatelem Jaroslavem Rudišem (Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Národní třída…). Jako výtvarník a scénárista pracoval i na její stejnojmenné filmové adaptaci, která se stala senzací zahraničních festivalů i domácích kin. Film získal hlavní filmovou cenu na festival v italských Benátkách a byl nominován na Oscara.  Celá trilogie se dočkala i divadelního zpracování.

V letech 2004–2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek. Pracoval na storyboardech pro filmy Samotáři, Děti Duny či Grandhotel.

S americkým scénáristou Davidem Zane Mairowitzem do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky. Tato komiksová adaptace byla nominována na prestižní Eisnerovu cenu. Při příležitosti putovní výstavy “K. KafKa in KomiKs” vznikl hudební projekt Kafka Band, který natočil soundtrack ke komiksu Zámek a doprovází výstavu po evropských zemích.

V roce 2017 vyšel v nakladatelství Argo/Paseka další komiks, tentokrát ve spolupráci se spisovatelem a scénáristou Janem Novákem, Emil Zátopek - … když nemůžeš, tak přidej!

V roce 2018, opět společně s Janem Novákem a nakladatelstvím Argo/Paseka vydává komiks, který vzbudil v českých literárních vodách nemalý rozruch. Životní příběh bratří Mašínů s názvem Zatím dobrý. Kniha se stala okamžitě bestsellerem na knižním trhu.

                                                                                                                                                                                                                                                           Miroslav Houška