O výstavěJejí kráse chybělok dokonalosti jen málo

Milý pane Suchý,

přiznám se, že myšlenka na výstavu Vašich litografií v chrudimské Galerii ART mě napadla ve chvíli, kdy jsem zaslechl svoji devítiletou dceru zpívat písničku Tři tety. V tu chvíli jsem se přenesl o padesát let zpět a viděl kluka, jak sedí u stolu, v ruce chleba namazaný hořčicí a poslouchá písničku z rozhlasu po drátě. Nevím už přesně, která to byla, ale vzpomínám, že Zčervená mě tenkrát hrozně zajímala, protože v té době jsem řešil podobné problémy se sousedovic Danuškou. Jindy jste zase zpíval Vy byste pořád seděla a nevydala hlásku… a představte si, já tomu jako osmiletý kluk rozuměl a moc se mi to líbilo. Pak jsem Vás chvíli neslyšel, a když Vladimír Mišík zpíval o uvadající růži, věděl jsem, že ji zpívá za Vás, protože jste nemohl. Ale ono vše zlé je pro něco dobré. Tu hroznou dobu jste prožil neušpiněn a díky Vašemu obrovskému talentu a záběru, vznikla spousta zajímavých představení, básniček, kreseb a grafických listů. A hlavně, to, co jste za pár let udělal pro češtinu … Verše z Vašich písní žily mezi lidmi, přímo na ulici. A to se poštěstí málokomu. 

Chtěl jsem tu psát o grafikách a místo toho, vyprávím o Vašich textech a písničkách. Ale ono to jinak ani nejde. Každá z Vašich grafik mi připomíná něco z divadla Semafor, z televizních klipů (pardon, filmových písniček) nebo básniček, které jsou spojeny s Vaším jménem.

Prohlížím litografie, které budou za pár dní dělat radost návštěvníkům na výstavě v chrudimské galerii. Čtu názvy pod obrázky, prohlížím si Vaši vykreslenou ruku a přemýšlím, že k tomu, abych si je užil naplno, musím vědět, co se psalo v moritátech nebo o čem si povídala Kapuletová s Montekem. Je to jako ve Vaší poezii, bojím se, že hloupej si moc neužije. Vaše kresba mě jenom potvrzuje, že když je někdo šikovnej, tak mu prostě jde všechno. A taky bych chtěl připomenout Vaše brilantní písmo, on se ten začátek v ateliérech B a R moc hodil. 

A hlavně, kreslíte nádherný holky a to se vždycky cení. Tolik, že jsme si dovolili nazvat chrudimskou výstavu Vaším veršem Její kráse scházelo k dokonalosti jen málo …

Už se na Vás v Chrudimi těšíme.

Luboš Jelínek