Světová avantgarda VIIIGrafika

I Bernard Buffet Alexander Calder Bernard Cathelin Salvador Dalí

Bernard Buffet

Nezaměnitelný rukopis výrazných linií je znakem francouzského malíře a grafika Bernarda Buffeta. Nejmladší člen slavné Pařížské školy vstoupil na scénu poměrně pozdě - v padesátých letech minulého století, ale hned od počátku je chválen a uznáván uměleckou kritikou. V roce 1955 zařadil odborný časopis "Connaissance des arts" Buffeta mezi 10 nejlepších světových umělců druhé poloviny 20. století. Bernard BUFFET je hodnocen jako figurativní malíř, který se přiklání ve svém díle k sociálnímu realismu.
Uznávaný Buffet ke konci života trpěl Parkinsonovou chorobou, utrpení z ní ukončil v roce 1999 sebevraždou.

Bernard Buffet
Sovička

litografie / lithograph
31,5 x 24 cm, 1967
rámováno / framed

Bernard Buffet
Zátiší s lahví

litografie / lithograph
31,5 x 24 cm, 1967
rámováno / framed

Alexander Calder

Jeden z mála Američanů, který patřil do meziválečné avantgardy byl Alexander Calder. Ve třicátých letech se proslavil mobilními sochami poháněnými motorem. Později, snad pod vlivem surrealistů ho zajímaly možnosti přirozeného pohybu. Listy ve vánku, organické struktury - to byly hlavní zdroje inspirace pozdější Calderovy tvorby. Jeho pohyblivé sochy - mobily - návštěvníci výstav milovali. Některé se hýbaly jenom silou průvanu, do některých bylo možné strčit a všechny vytvářely pocit majestátního pohybu v prostoru a čase. Grafické dílo bylo pro Caldera dobrou možností ověřit si kompozice mobilů, které později realizoval.

Alexander Calder
Vrtule

litografie / lithograph
50 x 69 cm, 1976

Alexander Calder
Žába a pilka

litografie / lithograph
57 x 78 cm, 1971

Bernard Cathlein

Bernard Cathelin, francouzský malíř a grafik se narodil v roce 1919 v Paříži. Byl členem skupiny Pařížská škola, která byla spojena s jmény jako Chagall, Matisse, Derain, Modigliani a dalšími. Proslavil se svými olejomalbami a litografiemi s bohatou texturou a barvami a svými tématy, kterým dominovaly kytice, krajiny či portréty žen. Vytvořil více než 400 litografií, které tiskl ve slavné pařížské Mourlotově dílně. Přestože procestoval celý svět, jeho tvorba je spojena hlavně s oblastí Drôme ve Francii. V roce 1995 obdržel řád Čestné legie, dva roky poté uspořádal v Musée de Valence jednu z nejnavštívenějších výstav. Bernard Cathelin zemřel 17. dubna 2004

Bernard Cathelin
Mexique

litografie / lithograph
25 x 18 cm, 1964
rámováno / framed

Salvador Dalí

Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech jeden z nejslavnějších světových malířů, který se proslavil svými surrealistickými díly, často s prvky symbolismu. Dalí vytvořil více než 1 500 děl, jež zahrnují malby, kresby, grafické listy, ilustrace knih, návrhy kostýmů a nábytku, plastiky, kreslené animace a další.

Salvador Dalí
Kentaur krétský

litografie / lithograph
43 x 30 cm, 1983
rámováno / framed